Zprostředkovatel podle Miloše Zemana nesmí jednoznačně zastávat pozice jedné ani druhé strany.
Srbsko by jako neutrální země mohlo podle českého prezidenta Miloše Zemana sehrát roli mediátora mezi Ruskem a Ukrajinou. Řekl to na návštěvě Srbska, informuje zpravodajka TASR.
Chápu postoj Srbska i jeho neutralitu … Právě tato neutrální pozice Srbska, které například není podporovatelem protiruských sankcí, může být výhodou v případné roli mediátora, řekl Zeman.
Zprostředkovatel podle něj nesmí jednoznačně zastávat pozice jedné ani druhé strany. Kromě Srbska by v řešení konfliktu mohla pomoci i Čína a Turecko, míní český prezident.
Zeman: Nejsem diktátor
V otázce vztahu Česka ke Kosovu Zeman přiznal odlišný názor od aktuálního oficiálního postoje ČR. „Usiloval jsem o to, aby Česká republika stáhla uznání Kosova,“ řekl s tím, že v české politice převážila podpora Kosova.
„A já nejsem diktátor, ale demokraticky zvolený prezident,“ dodal. Připomněl však, že on ani jeho předchůdce Václav Klaus nejmenovali českého velvyslance v Prištině.
ČR uznala Kosovo krátce po jeho jednostranném vyhlášení nezávislosti v roce 2008, Zeman se stal prezidentem o pět let později.
Zemanova ulice v Bělehradě?
„Děkuji za slávu, kterou jste mě zcela nezaslouženě zahrnuli,“ řekl Zeman srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi. Dnes se prý dozvěděl, že po smrti po něm v Bělehradě pojmenují ulici.
„Moje představa je, aby prezident Zeman dostal ulici v Bělehradě. Rozhodně o tom městské zastupitelstvo, ale příštích 30 let o tom nebudeme diskutovat, protože názvy ulic se udělují posmrtně,“ prohlásil Vučič na adresu 78-letého Zemana.
Vučič vysvětlil, že není zahraničního politika, který by byl v Srbsku tak populární jako dosluhující český prezident. Zeman se během Vučičovy návštěvy Prahy před dvěma lety omluvil za to, že Česká republika během bombardování srbských cílů v roce 1999 dala souhlas k přeletu letadel NATO.
Předposlední zahraniční cesta
Prezidenti také podepsali deklaraci o posílení kulturní spolupráce a zřízení Českého domu v Bělehradě. Ten už v minulosti v Srbsku existoval, Vučič se zasadil o jeho obnovení.
„Českým domem zejména v roce 1939 prošlo asi 2000 Čechů, kteří po vyhlášení protektorátu prchali před nacismem. A jsem velmi rád, že jim tehdy Srbové poskytli pomoc,“ připomněl historii Českého domu Zeman.
Český prezident je na návštěvě Srbska od neděle. Je to jeho předposlední zahraniční cesta, rozloučit se přijede ještě na Slovensko. Ve funkci končí 8. března.