23.7 C
Brno
Pondělí, 9 září, 2024
DomůU násČíně se nelíbí, že zvolený prezident Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou

Číně se nelíbí, že zvolený prezident Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou

Date:

Nenechte si ujít

Jak si stanovit rozpočet pro propagační předměty

Propagace vašich produktů nebo služeb je nezbytná pro oslovení...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Hotel Mlýn Karlštejn: Spojení historie, luxusu a relaxace v jedinečném ubytování

Máte rádi historii a k tomu rádi cestujete? Je vám...

Ty nejlepší vodácké trasy na Vltavě

Vltava se z vodáckého hlediska dělí na 2 části...
- Komerční sdělení -časopis

Telefonát mezi Cchaj Jing-wen a Peterem Pavlem byl zřejmě historicky prvním mezi nejvyšší představitelkou Tchaj-wanu s některým z evropských lídrů.
Nově zvolený český prezident Petr Pavel v pondělí telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen, oznámil na sociální síti Twitter. Ujistil ji, že s ČR sdílejí stejné hodnoty.

Ještě před uskutečněním telefonátu se ozvali z Pekingu a připomněli, že Pavel se během předvolební kampaně přihlásil k politice jedné Číny, informuje zpravodajka TASR.

Peking připomíná princip jedné Číny
„Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci (ke zvolení za prezidenta ČR) a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme nadále posilovat naše partnerství,“ upřesnil Pavel obsah rozhovoru.

„Čínská strana se aktuálně snaží ověřit si (telefonát) u české strany. Doufáme, že česká strana bude striktně dodržovat princip jedné Číny,“ uvedl před konáním telefonátu čínský resort zahraničních věcí.

List South China Morning Post předtím upozornil, že telefonát mezi Cchaj a Pavlem by byl historicky prvním mezi nejvyšší představitelkou Tchaj-wanu s některým z evropských lídrů.

Návštěvy českých politiků na Tchaj-wanu
Reakci Číny okomentovala na Twitteru předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „V březnu Tchaj-wan navštívím. Podporovat partnery, kteří dodržují lidská práva a ctí si demokracie, je důležité a jsem velmi ráda, že v tom budou všichni ústavní činitelé zajedno,“ uvedla předsedkyně dolní komory českého parlamentu.

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil navštívil Tchaj-wan ještě v roce 2020.

Tchaj-wan má od roku 1949 svou vlastní nezávislou vládu, Čína jej však nadále považuje za součást svého území. Nezávislost Tchaj-wanu uznává ve světě jen několik, převážně malých států. Komunistická vláda v Pekingu loni pohrozila, že na Tchaj-wanu nebude tolerovat „separatistické aktivity“ a v nevyhnutelném případě nevylučuje ani možnost vojenského zásahu na ostrově.

Pavel, který se má ujmout úřadu až v březnu, už v následujících hodinách po prezidentských volbách telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími státníky. Osobně mu ve štábu gratulovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek