23.4 C
Brno
Pondělí, 20 května, 2024
DomůCestováníDříve jsme letěli do vesmíru jako na Maledivy.

Dříve jsme letěli do vesmíru jako na Maledivy.

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Hotel Mlýn Karlštejn: Spojení historie, luxusu a relaxace v jedinečném ubytování

Máte rádi historii a k tomu rádi cestujete? Je vám...

Ty nejlepší vodácké trasy na Vltavě

Vltava se z vodáckého hlediska dělí na 2 části...

Vodácký zájezd: dobrodružství na vodě, které si zamilujete

Vodácký zájezd je skvělým způsobem, jak prozkoumat nejrůznější řeky,...
- Komerční sdělení -časopis

Maledivy slaví 50 let turismu, člověk se přitom dříve dostal do vesmíru, než na ostrovech přistálo první letadlo. Letiště Maledivy své brány otevřelo na den přesně pět let poté, co se Jurij Gagarin stal prvním člověkem ve vesmíru – 12. dubna 1966. První letadlo na Maledivy předběhla například i první vesmírná procházka Alexeje Leonova v roce 1965.

Do tohoto momentu byly Maledivy dosažitelné jen po vodě, a to navzdory tomu, že Československé aerolinie v této době již létaly do New Yorku, Havany či až za rovník do Jakarty.

Byly to právě mezinárodní lety, které nastartovaly turismus na Maledivách a poté, co na ostrovy začaly v roce 1970 přijíždět první návštěvníci, byl 50 let dozadu na den přesně otevřen první turistický resort Kurumba Maledives.

Ten má italské pozadí – vznikl poté, co se George Corbin, italský cestovatelský agent, setkal s představitelem maledivské ambasády – Corbin hledal ideální místo na ostrovní únik pro své klienty.

Na Maledivy se následně vrátil s novináři, kteří měli světu ukázat potenciál Malediv, a ještě v tom roce se otevřel resort Kurumba. Dodnes patří k oblíbeným lokalitám pro rodiny s dětmi. Ke Kurumbě se později přidal resort Bandos Maldives a do konce 70. let operovaly na ostrovech necelé dvě desítky resortů. S nástupem hydroplánů se ve spojení s rychloloděmi dalo dostat i na čím dál vzdálenější atoly.

Rozvoj ostrovů pokračuje dál – v roce 2016 se na Maledivách otevřelo 11 resortů, o rok později 15 a v období 2018 až 2021 i přes pandemii 50. Letos se na Maledivách otevřelo či otevírá dohromady 12 resortů, mezi posledními Emerald Faarufushi Resort & Spa brány otevřel 1. října.

Dnes se Maledivy navzdory rozvoji snaží zejména o udržitelnost – země si uvědomuje, že jejím hlavním lákadlem jsou korálové útesy, čistý oceán, sněhobílé pláže a maledivská příroda. Proto se i nové resorty snaží vznikat v souladu s ekosystémem.

Dokazuje to i nový luxusní hotel Patina Maldives na Fari Island – veškeré jeho zařízení je poháněno solární energií, kuchyně je 100 procent zero waste (tedy bez odpadu, pozn. aut.) a jeho mořský recyklační program zajišťuje nulový plastový odpad.

Resort JOALI Maldives zase pěstuje korály, které později budou transplantovány na útesy, které mohou při šnorchlování objevovat návštěvníci resortu – cílem přitom je dopomoci k obnově útesu, ale i zapojit samotné hosty do této iniciativy. Resort Four Seasons se zase stará o želvy, které později vypustí zpět do jejich přirozeného prostředí.

V roce 2023 by Maledivy měly otevřít dalších 22 resortů, jejichž úkolem bude kromě rozvoje turismu také právě zachování titulu ráje na zemi, a to ochranou přírody a mořského světa, které jsou hlavním turistickým lákadlem.

Zájem o Maledivy neutichá ani u slovenských cestovatelů – jen v září rostly ve srovnání se stejným obdobím během loňského roku o téměř 130 procent. Zpáteční letenky aktuálně začínají na cenovce od necelých 520 eur zpátečně, kompletní dovolenkové balíky na Maledivách seženou cestovatelé od necelých 1500 eur s ubytováním na sedm nocí.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek