23.4 C
Brno
Pondělí, 20 května, 2024
DomůCestováníKarlštejn: Národní kulturní památka a symbol české historie

Karlštejn: Národní kulturní památka a symbol české historie

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Hotel Mlýn Karlštejn: Spojení historie, luxusu a relaxace v jedinečném ubytování

Máte rádi historii a k tomu rádi cestujete? Je vám...

Ty nejlepší vodácké trasy na Vltavě

Vltava se z vodáckého hlediska dělí na 2 části...

Vodácký zájezd: dobrodružství na vodě, které si zamilujete

Vodácký zájezd je skvělým způsobem, jak prozkoumat nejrůznější řeky,...
- Komerční sdělení -časopis

Karlštejn je gotický hrad, který se tyčí nad stejnojmennou obcí v chráněné krajinné oblasti Český kras, asi 30 km jihozápadně od Prahy. Je jedním z nejnavštěvovanějších a nejznámějších českých hradů, který každoročně přiláká stovky tisíc návštěvníků z celého světa. Hrad Karlštejn je národní kulturní památkou a symbolem české historie a kultury.

Hrad byl založen okolo roku 1348 jako soukromé reprezentační sídlo římského císaře a českého krále Karla IV., který jej pojmenoval podle svého jména. Hrad sloužil jako místo pro uložení říšských a českých korunovačních klenotů, svatých ostatků a dalších cenností. Hrad byl postaven podle návrhu francouzského architekta Matyáše z Arrasu a dokončen v roce 1365. V průběhu staletí byl hrad několikrát přestavován a obnovován, například za vlády Vladislava Jagellonského, Ferdinanda I. Habsburského nebo Josefa II. Nejvýznamnější rekonstrukce proběhla v letech 1887 až 1905 pod vedením architekta Josefa Mockera, který hradu vtiskl novogotický ráz.

Hrad Karlštejn nabízí návštěvníkům tři prohlídkové okruhy, které zahrnují nejcennější a nejzachovalejší prostory hradu. První okruh vede do Mariánské věže, kde se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie s nástěnnými malbami Mistra Theodorika a kaple sv. Kateřiny s freskami Karla IV. a jeho rodiny. Druhý okruh zahrnuje Velkou věž, kde je umístěna kaple sv. Kříže s unikátní sbírkou 129 gotických deskových maleb a replikou svatováclavské koruny. Třetí okruh představuje hradní interiéry z 16. a 19. století, jako jsou císařské pokoje, rytířský sál, pokladnice, vězení nebo studna.

Hrad Karlštejn je nejen historickou památkou, ale také místem kulturních a společenských akcí. Na hradě se konají koncerty, divadelní představení, výstavy, svatby, rytířské turnaje nebo noční prohlídky. Hrad je také výchozím bodem pro turistické a cyklistické výlety do okolní krajiny, kde se nacházejí další zajímavá místa, jako jsou lomy Velká a Malá Amerika, hrad Křivoklát nebo zámek Konopiště.

Hrad Karlštejn je otevřen pro veřejnost celoročně, s výjimkou pondělí a některých svátků. Vstupné se liší podle typu a délky prohlídky, děti, studenti a senioři mají slevu. Pro návštěvu hradu je nutná rezervace vstupenek online nebo na pokladně. Hrad je možné dopravit se autem, autobusem, vlakem nebo pěšky z obce Karlštejn, kde je k dispozici parkoviště, obchody, restaurace a ubytování.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek