21.2 C
Brno
Pondělí, 20 května, 2024
DomůCestováníTop 40 míst, památek a atrakcí, které je třeba vidět

Top 40 míst, památek a atrakcí, které je třeba vidět

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Hotel Mlýn Karlštejn: Spojení historie, luxusu a relaxace v jedinečném ubytování

Máte rádi historii a k tomu rádi cestujete? Je vám...

Ty nejlepší vodácké trasy na Vltavě

Vltava se z vodáckého hlediska dělí na 2 části...

Vodácký zájezd: dobrodružství na vodě, které si zamilujete

Vodácký zájezd je skvělým způsobem, jak prozkoumat nejrůznější řeky,...
- Komerční sdělení -časopis

Středověké baziliky, překrásné Gaudího architektonické díla, procházky po pláži, nákupy, úžasné výhledy a odpočinek v parcích. Seznam míst, která je třeba vidět v Barceloně, nemá konce a do její různorodosti a dovolenkové atmosféry se zamiluje snad každý.
Barcelona je jedna z nejoblíbenějších destinací Slováků a není se čemu divit – letenky jsou cenově dostupné a město spojuje dechberoucí architekturu se sportovními zážitky, úžasným jídlem v typických restauracích i odpočinkem na pláži. A navíc jste tam letadlem jen za něco přes dvě hodiny.

Hlavní město Katalánska je po Madridu druhým největším městem Španělska a rozhodně má co nabídnout. Mnozí turisté vám potvrdí, že Barcelona se často stává láskou na celý život a jen jedna návštěva nestačí.

15 zajímavých míst v Barceloně, které je třeba navštívit

 1. La Rambla/Les Rambles
  V každém větším městě najdete ulici nebo místo, které je nejvíce navštěvováno turisty a místní se tam s největší pravděpodobností neukážou. V Barceloně je takovým místem ulice La Rambla a setkat se můžete také s názvy Las Ramblas nebo Les Rambles.

Tuto ulici si rozhodně projeďte – zažijete dovolenkovou turistickou atmosféru, můžete zabloudit do tržnice Boqueria, prohlédnout si vystoupení pouličních umělců a prohlédnout si známé náměstí Plaça de Catalunya či památník Kryštofa Kolumba z opačné strany. Dejte si však pozor, protože jako jedno z nejvíce navštěvovaných turistických míst je La Rambla i místem kapesářů a předražených jídel a suvenýrů.

 1. Parc Güell
  Na začátku 20. století španělský podnikatel Eusebi Güell požádal architekta Antonia Gaudího, aby mu navrhl park, ve kterém by bývaly rodiny. Gaudí ho navrhl, ale z parku se nakonec nestalo obyvatelné místo a ve 20. letech 20. století byl otevřen jako veřejný park patřící městu.

Dnes je Parc Güell jedním z nejkrásnějších Gaudího děl a nejznámějších symbolů Barcelony, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Turisté si mohou prohlédnout pohádkové domky, síň Sto sloupů, zdobenou terasu s barevnou vlněnou lavičkou a výhled na část Barcelony.

Parc Güell je otevřen denně od 9.30 a poslední vstup je v 19.30. Za vstup si musíte zaplatit, přičemž cena základního lístku je 10 €.

 1. Montjüic
  Snad nejznámějším kopcem v Barceloně je Montjüic, který se tyčí do výšky 173 metrů. m. Pokud si projdete všechna místa, která nabízí, o celodenní program máte postaráno. Najdete tam Národní muzeum katalánského umění, které je umístěno v budově Národního paláce, díky čemuž dominuje celému vrchu.

Množství zeleně na Montjüici je využito v parcích a botanických zahradách a vynechat byste neměli ani magickou show, o kterou se postará tančící fontána. Olympijský stadion na kopci stojí už téměř 100 let a v roce 1992 byl zvětšen kvůli letním hrám.

Fanoušky historie a architektury zaujme hrad, který v 17. století sloužil jako obranná pevnost. Pokud se vám líbí umění a tvorba Joana Miróa, navštivte muzeum věnované právě tomuto malíři. Doprava na kopec je zážitkem sama o sobě. Vyjít pěšky ho zvládnete za přibližně 2 až 3 hodiny, ale svézt se můžete také lanovkou Teleféric de Montjuïc.

 1. Parc de la Ciutadella
  Máte-li chuť si jen tak sednout do trávy a užít si piknik či klidnou procházku dále od ruchu města, Parc de la Ciutadella je tím správným místem. Po jezírku v parku se můžete člunkovat a projděte se ik fontáně s Cascada monumental, tedy souboru architektonických a sochařských děl navazujících na chrliče vody a fontánu.

V blízkosti se nachází zoo a v parku natrefíte i na spoustu místních, kteří tam chodí nejen odpočívat, ale i cvičit jógu či zaběhat si. Park je otevřen denně od 10.00 až do pozdního večera a vstup je zdarma.

 1. Turó de la Rovira
  Kopec Turó de la Rovira o výšce 262 metrů. m. sloužil jako obranné místo během španělské občanské války a právě proto je jedna z jeho částí pojmenována Els Bunkers del Carmel, tedy Carmelské bunkry. El Carmel je čtvrť v Barceloně, ale bunkry se tam vlastně nikdy nenacházely – byla tam pouze protiletadlová vojenská zařízení.

Dnes je z tohoto místa vyhlídka, kde se setkávají místní i turisté a užívají si pohledů na Barcelonu. Stále tam však najdete zbytky protiletadlové obrany a od roku 2011 je Turó de la Rovira prostorem, který spojuje archeologické dědictví s vnější expozicí zobrazující toto období historie v Barceloně.

 1. Plaça d’Espanya
  Náměstí Plaça d’Espanya je jedno z nejznámějších a nejdůležitějších barcelonských náměstí. Bylo vybudováno v roce 1929 u příležitosti výstavy Expo, která se konala právě v Barceloně. Dnes slouží hlavně jako důležitý dopravní uzel, ale zachovaly se dominanty náměstí – dvě 47-metrové benátské věže a 33-metrová neoklasicistní fontána.

V blízkosti najdete výstaviště Fira Barcelona a Arenas de Barcelona, což je býčí aréna předělaná na nákupní centrum. Náměstí Plaça d’Espanya je skvělým počátečním bodem k výstupu na Montjüic a návštěvě jeho atrakcí.

 1. Židovská čtvrť
  Maličká židovská čtvrť El Call se nachází v barcelonské Gotické čtvrti. Od 15. století, kdy byli Židé z Barcelony a Španělska vyhnáni, se už toho v židovské čtvrti moc nenachází, ale stopy jejich osídlení a kultury tam stále najdete. Například středověká synagoga nacházející se v oblasti židovské čtvrti je důležitou památkou z historických dob a dnes je z ní muzeum židovské kultury. Navštívit ho můžete za 2 € na osobu.
 2. La Barceloneta
  Barcelonská čtvrť La Barceloneta byla kdysi hlavně sídlem rybářů. Dnes je oblíbenou částí města pro domácí i turisty. Je to tak nejen kvůli písečné pláži a dlouhému molu lemovanému palmami, na kterém naleznete běžce, cyklisty či dvojice užívající si romantickou procházku.

V La Barcelonetu nasajete dovolenkovou atmosféru, a to i díky podnikům určeným pro všechny typy návštěvníků. Romantické posezení u večeře z mořských plodů, drink pozdě večer kousek od pláže nebo zmrzlina do ruky k osvěžení při procházce po molu – taková je krásná La Barceloneta jako vystřižená z dovolenkového katalogu.

 1. Tibidabo
  Barcelonu lemuje několik vrchů a kopců, ze kterých máte město jako na dlani a dokonce se tam i pobavíte či pokocháte krásnou architekturou. Tibidabo s nadmořskou výškou 512 metrů není výjimkou. Na vrchol se lze dostat pozemní lanovkou, a tak si výhledy a zážitky na Tibidabu může užít opravdu každý.

Na vrcholu vás čeká stejnojmenný zábavní park, který potěší hlavně děti, ale i dobrodružné dospělé. Dominantou vrchu je Temple Expiatori del Sagrat Cor – katolický kostel a bazilika minor s obrovskou sochou Ježíše Krista na samém vrchu. Kostel můžete navštívit jako turisté nebo se zúčastnit katolické mše. Prohlídka s použitím výtahu ve 2. a 3. patro stojí 5 €.

 1. Barri Gòtic
  Ve starém městě v Barceloně najdete unikátní část – zachovalou Gotickou čtvrť. Středověká atmosféra této části je však poněkud klamavá. Mnoho budov se nedochovalo v originálním stylu a byly zrekonstruovány do současné podoby před letními olympijskými hrami v roce 1992.

To však nic nemění na tom, že Gotická čtvrť dýchá historií a je opravdu zajímavým místem, které se v Barceloně vyplatí navštívit. Kromě židovské části v rámci Gotické čtvrti tam naleznete také různé památky, jako například kostel Santa Maria del Pi, římské zdi nebo La Catedral de la Santa Creu i Santa Eulalia, tedy Katedrálu sv. Kříže a sv. Eulalie.

 1. Plaça de Catalunya
  Náměstí Plaça de Catalunya je považováno za centrum Barcelony, které se neustále hemží lidmi. Je olemováno stromy, obchody, restauracemi a slavná ulice La Rambla je na něj přímo napojena. Zároveň je i místem akcí, koncertů a dokonce i protestů.
 2. Port Vell de Barcelona
  Kdysi byla oblast Port Vell plná skladů a továren, ale před letními olympijskými hrami byla jednou z oblastí v Barceloně, které byly zrekonstruovány. Dnes je z ní přístav, který je hojně navštěvován hlavně turisty.

Dostanete se k němu přes stezku Rambla del Mar, kterou si turisté často fotí díky jeho zajímavému vzhledu. Ten spojuje ulici La Rambla a samotný přístav. Jedním z nejvíce navštěvovaných míst v oblasti Port Vell je obchodní centrum Maremàgnum plné obchodů, restaurací, barů, ve kterém se nachází také velké kino.

 1. Parc del Laberint d’Horta
  Další z barcelonských parků je téměř uměleckým dílem, a to hlavně díky jeho labyrintu z živého plotu z cypřišů. Sochy a sloupy postavené v minulých stoletích a zeleň romantické zahrady dodávají parku klidnou a harmonickou atmosféru. Park je otevřen denně 10.00 – 20.00 a vstup stojí 2,23 €.
 2. Passeig de Gràcia
  Nedaleko La Rambly a náměstí Plaça de Catalunya najdete nejluxusnější ulici v Barceloně – Passeig de Gràcia. Kromě kanceláří, restaurací a značkových obchodů se na ní nachází také několik významných budov včetně Gaudího díla Casa Batlló.
 1. Can Calopa
  Toužíte ochutnat pravé katalánské víno a olivy, ale nechcete riskovat, že si v jedné z barcelonských restaurací objednáte předražené občerstvení ze supermarketu? Vydejte se na výlet do nedalekého vinařství Can Calopa, kam se z centra Barcelony dostanete do 1 hodiny. Prohlídky a ochutnávky začínají na 18 € za osobu.

10 památek v Barceloně, které je třeba vidět

 1. Sagrada Famílie
  Bazilika Sagrada Família má být po jejím dokončení nejvyšším chrámem v Evropě, jenže právě svým dokončením stavby je nechvalně slavná. Staví se již od roku 1882 a datum dokončení se neustále přesouvá.

To jí však na kráse neubírá a turisty od návštěvy neodrazuje. Překrásné dílo Antonia Gaudího je navrženo ve stylu středověkých katedrál s prvky inspirovanými přírodou i pohanskou symbolikou. Je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Dnes se v Sagrada Famílie můžete zúčastnit mše nebo si ji prohlédnout zevnitř. Cena vstupného pro dospělé začíná na 26 €.

 1. Casa Milà a Casa Batló
  Gaudího dílo je v Barceloně všudypřítomné. Při procházce a nákupech na Passeig de Gràcia si můžete udělat zastávku u jedné z budov, které navrhl – Casa Milà, která je známá také pod názvem La Pedrera.

Mistrovské dílo s charakteristickými zvlněnými průčelími má dnes několik využití: je otevřena pro turisty, nacházejí se v ní byty i kanceláře, někdy se tam konají výstavy, konference a kulturní akce. Základní cena prohlídky je 25 €.

Casa Batlló se nachází na stejné ulici a obě jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zvláštní stavba plná barev a tvarů má podobné využití jako Casa Milà a ceny začínají na 35 €.

 1. Casa Vicens
  Milovníci Gaudího díla, architektury a neobvyklých památek v Barceloně ocení i Casu Vicens. Nebude překvapením, že si také našla místo na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Casa Vicens je prvním dílem Antonia Gaudího. Desetiletí byla v soukromém vlastnictví, ale dnes je z ní muzeum, které můžete navštívit i vy. Ceny začínají na 21 €.

 1. Klášter Montserrat
  Pokud se v Barceloně plánujete zdržet, vyhraďte si jeden den na výlet ke klášteru Montserrat. Od centra Barcelony je vzdálen asi 1 hodinu autem, ale k vrchu, na kterém klášter stojí, se dostanete také vlakem. Výstup k tomuto poutnímu místu a muzeu ukrývajícím se v klášteře je úžasným zážitkem nejen pro věřící.

Samotný klášter si můžete prohlédnout zdarma a cena základního vstupu do muzea je 8 €.

 1. Arc de Triomf
  Vítězný oblouk, který se stal jednou z nejznámějších památek Barcelony, byl postaven u příležitosti Světové výstavy v Barceloně v roce 1888. Nachází se nedaleko Parc de la Ciutadella. V parku se totiž konala samotná výstava a vítězný oblouk byl vstupní branou.

I když se ve světových velkoměstech nachází několik podobných vítězných oblouků, tento v Barceloně se od nich liší. Neoslavuje totiž vítězství vojenské bitvy, ale sloužil pouze jako vstupní brána a dnes památka navštěvovaná turisty či orientační bod.

 1. Bazilika de Santa Maria del Pá
  Kostel Basílice de Santa Maria del Pi se nachází v Gotické čtvrti Barcelony. Byl postaven v 15. století a zachovaná architektura středověku dodnes láká mnohé turisty.

V tomto gotickém kostele je vítán každý, kdo se chce zúčastnit mše. Je však otevřen i pro návštěvníky, kteří se zajímají o historii, architekturu a kulturu. Ceny vstupného začínají na 4 €.

 1. L’Hospital de Santa Creu i Sant Pau
  Neobvyklou památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO je Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, tedy Nemocnice svatého Kříže a svatého Pavla. Jako nemocnice sloužila do roku 2009 a dnes je z ní památka, muzeum a kulturní centrum. Cena vstupu začíná na 16 €.
 1. Palau de la Música Catalana
  V Barceloně je toho hodně, co vidět, a to dokazují i všechny památky zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO. Další takovou je Palau de la Música Catalana – koncertní sál postavený začátkem 20. století.

Nejenže si v obklopení překrásné architektury a designu můžete vychutnat koncerty a představení, ale sál si můžete prohlédnout iz turistického úhlu pohledu. Vstupné začíná na 16 €.

 1. Peix Daura
  Socha zlaté ryby v Barceloně je dlouhá více než 50 metrů, vysoká 35 metrů a každý den vypadá jinak. Zda se koupe ve slunečních paprscích, nebo se její barva změní na stříbrnou kvůli zatažené obloze, stále je známým dílem tyčícím se u pláže v Barcelonetu. Ocelová konstrukce byla postavena před letní olympiádou v roce 1992.
 2. Monument a Colom
  Památník Kryštofa Kolumba byl postaven před výstavou v roce 1888 jako připomínka jeho cesty do Ameriky, po které se setkal se španělským králem a královnou právě v Barceloně. Na vrcholu 60 metrů vysokého pomníku se tyčí socha Kolumba. Tento monument spojuje La Ramblu s nedalekým přístavem.

15 atrakcí v Barceloně, které je třeba zažít

 1. Camp Nou
  Stadion Camp Nou fotbalovým fanouškům není třeba představovat – je stadionem fotbalového klubu FC Barcelona. V době psaní článku se Camp Nou rekonstruuje minimálně do sezóny 2025/2026.

Za běžných okolností si stadion můžete prohlédnout nejen během fotbalového zápasu, ale k dispozici jsou také prohlídky s průvodcem a prohlídka muzea. Ceny začínají na 28 €.

 1. Font mágica de Montjuïc
  Představení magické fontány je zážitkem, který byste si neměli při návštěvě Barcelony nechat ujít. Každou půlhodinu se fontána rozsvítí, tančí a hraje různými barvami. Show trvá 20 minut a prohlédnout si ji můžete zdarma.
 2. Mercat de Sant Josep de la Boqueria
  Vyšší ceny a přeplněné prostory jsou daní, kterou rádi zaplatíte, pokud se rozhodnete navštívit trh La Boqueria u La Ramble. Pravá atmosféra Barcelony, vůně a chutě ryb, mořských živočichů, ovoce, sýrů a dalších pochutin denně lákají turisty i místní. Tržiště je otevřeno každý den kromě neděle od 8.00 do 20.30.
 3. Mercat dels Encants
  Produkty trochu z jiného soudku si nakoupíte na tržišti Mercat dels Encants – bleším trhu pouhých 15 minut od baziliky Sagrada Família. Najdete tam z každého rohlíku trošku – oblečení z druhé ruky, stará kola, vintage nábytek i knihy. Otevřené mají v pondělí, středy, pátky a soboty od 9.00 do 20.00.
 4. El Born Centre de Cultura i Memorie
  El Born Centre de Cultura i Memoria je místo archeologických pozůstatků a zároveň výstav a událostí s jedním cílem – zachovat historii Barcelony a zprostředkovat ji zábavnou a zajímavou formou. Kromě stálých výstav zaměřených na historii se tam koná i množství kulturních a uměleckých akcí, besed či přednášek. Vstup do centra je zdarma, ale výstavy a akce jsou zpoplatněny.
 5. Museu Picasso
  Umělec Pablo Picasso byl rodákem španělské Malagy, ale mnoho svých produktivních let strávil v Barceloně, kterou považoval i za svůj domov. Dnes je více než 4000 uměleckých děl přístupných v Museu Picasso nedaleko Parc de la Ciutadella. Kromě prohlídky jeho děl jsou v muzeu pravidelné výstavy a akce spojené s Picassem a jeho životem. Základní vstup pro dospělé stojí 12 €.
 6. Teleféric de Montjuïc
  Jeden z nejkrásnějších způsobů, jak si prohlédnout Barcelonu a dostat se na horu Montjuïc, je lanovka, katalánsky nazvaná Teleferic de Montjuïc. Lanovka vás vyveze až k hradu na vrchu. Barcelonu jako na dlani z lanovky budete mít za 9,40 € jednosměrně a 12,78 € obousměrně. Ceny se liší v závislosti na sezónách.
 1. Els Castells
  Stavání lidských věží, tedy Castells, je v Katalánsku velmi populární. Během festivalu věnovanému této aktivitě se skupiny lidí snaží postavit tu nejvyšší věž. Tradičně tyto lidské útvary a zábavu spojenou s festivalem můžete vidět v ulicích Barcelony mezi červnem a říjnem, a to o víkendech a svátcích.
 2. L’Aquàrium de Barcelona
  Poznat mořský život pobřeží Barcelony i oceánů světa můžete v akváriu nedaleko přístavu Port Vell. Kromě prohlídky, v jejímž rámci projedete tunelem obklopeným mořskými živočichy tam můžete zažít i jiné originální aktivity, jako plavání se žraloky nebo krmení zvířat. Aktivita jako stvořená pro rodiny s dětmi, ale i všechny milovníky mořského světa a nových zážitků je přístupná každý den za cenu 24 € (dospělí).
 3. Parc d’Atraccions Tibidabo
  Na vrchu Tibidabo se nachází jeden z nejstarších zábavních parků na světě – byl postaven v roce 1899 a pro veřejnost byl otevřen v roce 1905. Jízda na ruském kole nebo některém z mnoha kolotočů s Barcelonou jako na dlani je rozhodně originálním zážitkem. Cena základního vstupu je 35 €.
 4. Torre Glòries
  Ikonická budova v Barceloně Torre Glòries je pro turisty zajímavá díky několika zážitkům. Z 30. patra ve výšce 125 metrů vás uchvátí pohledy na celé město, umělecké instalace na spodku budovy zase ukazují reálná data o Barceloně v podobě, která zaujme i ty s uměleckým cítěním, a večer se budova zvenčí rozsvítí a zahraje různými barvami. Zvenku si světelnou show podíváte zdarma a vstup na vyhlídku stojí 15 €.
 5. Museu de Cera de Barcelona
  Fascinují vás voskové figuríny a při návštěvě každého většího města nevynecháte muzeum voskových figurín? Chcete se vyfotit s fotbalisty FC Barcelona, Marilyn Monroe nebo Johnny Deppem? Potom určitě zavítejte i do Muzea voskových figurín v Barceloně. Najdete tam více než 120 podobizen z vosku i 28 interaktivních místností a prostor. Základní cena vstupného je 20 €.
 6. Museu Nacional d’Art de Catalunya
  Majestátní budova, kouzelná fontána a více než 260 000 uměleckých děl – to je Národní katalánské muzeum umění. Milovníci umění a úžasné atmosféry s výhledem, jakou zažijete na pahorku Montjuïc, by toto místo neměli vynechat. Základní cena vstupu do muzea je 12 € a ta zahrnuje i prohlídku dočasných výstav, jakož i vstup na vyhlídku ze střechy budovy.
 7. Museu d’Historia de Barcelona
  Toužíte nahlédnout do historie Barcelony a prozkoumat historické dědictví hlavního města Katalánska? Potom Muzeum historie Barcelony je to pravé pro vás. Vidět římské město, středověké stavby a expozice o dějinách Barcelony je opravdu fascinujícím zážitkem. Za vstup si zaplatíte 7 €, ale každou první neděli v měsíci a ostatní neděle po 15.00 je vstup zdarma.
 8. Vánoční trhy
  Barcelona má své kouzlo iv prosinci. Sluneční paprsky jsou stále příjemně teplé, ulice jsou protkány vánočními dekoracemi a všude je mnohem méně turistů než v létě. Nejstaršími vánočními trhy v Barceloně jsou Fira de Santa Llúcia naproti barcelonské katedrále. U bazilice Sagrada Famílie najdete trhy Fira de Nadal de la Sagrada Famílie au přístavu zase Fira de Nadal del Port Vell. V období Vánoc kouzelnou atmosféru nasajete také v ulicích a na náměstích, kde lidé slaví během různých festivalů.

Před výletem si nezapomeňte prohlédnout předpověď počasí v Barceloně. Většinou je tam příjemně teplo a slunce svítí během celého roku, ale hlavně na podzim a přes zimu teploty klesnou a není neobvyklé, že tam také zaprší.

Také si zkontrolujte aktuální otevírací hodiny a ceníky a pak zbývá už jen jedno – naplno si tuto španělskou krásku v podobě úžasného velkoměsta užít.


Objevujte Korsiku na dvou kolech a máte postaráno o nezapomenutelný zážitek na celý život (článek v angličtině).


Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek