23.4 C
Brno
Pondělí, 20 května, 2024
DomůRady a NávodyTy nejlepší vodácké trasy na Vltavě

Ty nejlepší vodácké trasy na Vltavě

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Hotel Mlýn Karlštejn: Spojení historie, luxusu a relaxace v jedinečném ubytování

Máte rádi historii a k tomu rádi cestujete? Je vám...

Vodácký zájezd: dobrodružství na vodě, které si zamilujete

Vodácký zájezd je skvělým způsobem, jak prozkoumat nejrůznější řeky,...

Cestování, zážitky na celý život

Cestování je jedním z nejkrásnějších zážitků, které si může...
- Komerční sdělení -časopis

Vltava se z vodáckého hlediska dělí na 2 části – na Horní Vltavu nacházející se nad Lipnem a Dolní Vltavu nacházející se pod ním. Pojďme se podívat, jaký je mezi těmito úseky Vltavy rozdíl a jaké trasy nabízejí.

Horní Vltava vede přes národní park a je závislá na množství vody

Horní Vltava se nachází nad přehradou Lipno a její nevýhodou je, že je zcela závislá na šumavských deštích. Má-li nízkou hladinu, reguluje se na ní počet lodí. Trasy horního úseku Vltavy se splouvají 1-2 dny, takže jsou ideální na kratší výlety. Pokud však budete chtít, můžete dále pokračovat do Dolní Vltavy a výlet si tak prodloužit. Půjčovna lodí Vltava vám totiž zajistí převoz z Nové Pece či Pěkné do Vyššího Brodu, kde budete ve sjezdu řeky pokračovat.

Kde je nejlepší nastoupit na Vltavu?

Obvykle se začíná v Lenoře, avšak je-li dobrá voda, může se sjíždět už z Horní Vltavice. Dále se pokračuje přes Soumarský most a končí se v Pěkné, nebo v Nové Peci. Úsek Soumarský most – Pěkná vede přes Národní park Šumava, kde je třeba mít od něj povolení na proplutí. Pokud byste si chtěli cestu národním parkem naplno vychutnat, můžete sjet Vltavu na oproti loďce pomalejším raftu, který si můžete zapůjčit v půjčovně raftů. Raft je stabilnější a umožní vám se na řece více uvolnit a užívat si okolní krásnou přírodu.

Dolní Vltava je velmi oblíbená a sjízdná v každém období

Dolní Vltava má oproti nejen Horní Vltavě, ale i oproti dalším sjízdným řekám v ČR tu výhodu, že se nachází pod přehradou Lipno. Díky tomu je za všech podmínek zaručen dostatečný průtok vody bez ohledu na to, jestli je období dešťů, nebo sucha. Nejen díky tomu je Dolní Vltava jednou z nejoblíbenějších vodáckých destinací. A to tak, že během letních prázdnin tu bývá tak plno, že si sotva najdete místo na postavení stanu. Výhodou tohoto úseku Vltavy je také velké množství kiosků, hospůdek, kempů a také památek v blízkém okolí. Nekochejte se jen očima, zastavte a užijte se všechno na vlastní kůži.

Vodáckou trasu můžete na Vltavě jak zahájit, tak i ukončit kdekoliv s výjimkou tábořiště Dívčí Kámen. Plavbu si tak můžete naplánovat přesně podle svých časových možností a také schopností, které nezapomeňte zohlednit při výběru vhodné vodácké obtížnosti.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek