14.2 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
DomůU násVše o českých prezidentských volbách na jednom místě. Co slibuje Pavel a...

Vše o českých prezidentských volbách na jednom místě. Co slibuje Pavel a co plánuje Babiš

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Hotel Mlýn Karlštejn: Spojení historie, luxusu a relaxace v jedinečném ubytování

Máte rádi historii a k tomu rádi cestujete? Je vám...

Ty nejlepší vodácké trasy na Vltavě

Vltava se z vodáckého hlediska dělí na 2 části...

Vodácký zájezd: dobrodružství na vodě, které si zamilujete

Vodácký zájezd je skvělým způsobem, jak prozkoumat nejrůznější řeky,...
- Komerční sdělení -časopis

Pavel dostal téměř o milion hlasů víc než jeho protikandidát Babiš. Jeho první kroky budou směřovat na Slovensko, pak pojede do Polska a na jaře by chtěl společně s prezidentkou Čaputovou zavítat do Kyjeva.
Volby, kterými Česká republika poslední týdny žila, ukončilo hlasování s účastí 70,25 procenta – tedy nejvýše za posledních 25 let. Byla vůbec nejvyšší ve volbě prezidenta. Historicky je to třetí nejvyšší účast po dvou volbách do sněmovny ještě v 90. letech. Naposledy tolik Čechů přišlo k volbám ještě za éry Václava Klause a u nás tehdy vládl Vladimír Mečiar.

Ve finále českých prezidentských voleb porazil Petr Pavel bývalého premiéra Andreje Babiše. Dostal 58,32 procenta hlasů, volilo ho 3,36 milionu lidí. Za Babiše hlasovalo 41,67 procenta voličů, získal si tedy přízeň 2,40 milionu Čechů. Pavel tak dostal zhruba o 960 tisíc hlasů víc než jeho protikandidát.

„Rozdíl byl největší v historii přímých českých prezidentských voleb. Byly jen třetí, takže nejde o nic dramatické, ale bylo to výraznější vítězství, než jakým porazil Miloš Zeman Karla Schwarzenberga před deseti lety,“ okomentoval pro Aktuality.sk český komentátor Jindřich Šídlo.

Inaugurace nového prezidenta bude 9. března 2023. Po tradiční první návštěvě Slovenské republiky bude generálova druhá návštěva směřovat do Polska, kde chce uklidnit své přátele, že země si ctí dohody. Toto rozhodnutí přišlo v reakci na slova protikandidáta Andreje Babiše v jedné z předvolebních diskusí – že v případě útoku na Polsko by vojsko nepovolal.

První reakce Babiše
Andrej Babiš uznal porážku ve své restauraci Columna. „Gratuluji Petru Pavlovi k vítězství a uznávám porážku,“ byla jeho první slova po výsledcích.

„Chtěl bych mu popřát, aby byl prezidentem všech občanů České republiky, aby vnímal jejich problémy a aby bojoval za zájmy České republiky,“ pokračoval. \“Dosáhli jsme famózní výsledek,\“ reagoval s tím, že 2,4 milionu hlasů je více, než dostala současná koalice v parlamentních volbách. „Nic nekončí, hnutí ANO – a já jsem byl kandidát hnutí ANO – tady bude stále pro vás.“

Babiš však dal jasně najevo, že jeho politická kariéra pokračuje. Poprosil všechny, kteří ho volili, aby přišli k parlamentním volbám a dali hlas jeho hnutí. „Pro hnutí ANO je to nová motivace, abychom oslovili další voliče a zásadním způsobem vyhráli v parlamentních volbách.“

Bývalý komunista, ale také vojenský hrdina, kterého vyznamenal Havel. Kdo je nový český prezident Petr Pavel
I český politolog Lubomír Kopeček říká, že je zjevné, že Babiš ještě nechystá odchod do politického důchodu. „Bude pokračovat jako šéf největší opoziční strany. Strana ANO má v průzkumech kolem 30 procent, což je na české poměry hodně. Je to politik, který nezažil tak velký pád jako například Robert Fico. Konstantně se mu daří udržovat velmi silnou podporu voličů a jeho straně nehrozí rozpad. Objevují se v ní sice některé nespokojené hlasy, ale ty jsou marginální.“

Podle Jindřicha Šídla věděl Andrej Babiš od momentu, kdy vstoupil do kampaně, že nemůže vyhrát a potvrdil mu to určitě i jeho tým expertů.

„Babiš to pochopil a myslím si, že průběh kampaně ai to, co říkal po výsledcích, to potvrzuje. Pochopil to jako další šanci říci svým voličům, že je tu pro ně a že se za ně bude rvát. A když tentokrát prohraje, tak se o to pokusí znovu v parlamentních volbách. Poňal to jako součást permanentní kampaně hnutí ANO s myšlenkou na všechny další volby,“ míní Šídlo.

První reakce Pavla
„Velmi rád bych nejen poděkoval všem, kteří mě volili, ale také těm, kteří mě nevolili a přišli k volbám. Dali tím jasně najevo, že ctí demokracii a že jim záleží na tom, jak tato země bude vypadat,“ byly první věty nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Dodal, že v zemi nevidí vítězné nebo poražené voliče a vidí jen zemi, ve které vyhráli hodnoty – pravda, důstojnost, respekt či pokora. „Tyto hodnoty sdílí naprostá většina z nás.“

Podle něj však návrat těchto hodnot do země zvládnou, jen spojí-li se úplně všichni občané Česka a uvědomí si, že návrat ke slušné komunikaci jim zlepší kvalitu života.

„Společenství lidí je nyní zraněno. Je zraněno prezidentskou kampaní, zraněno souběhem krizi, kterými jsme si prošli v poslední době, ale také je zraněno stylem politiky, který u nás v poslední době převažoval. Politika konfrontace, vzájemného osočování a politika hledání, proč něco nejde, než hledání společných řešení. To se musí změnit. Vy jste mi dnes pomohli učinit první krok na cestě k této změně.“ Dodal, že bude potřebovat, aby se k této snaze přidali všichni občané.

Přišla i slovenská prezidentka Čaputová
Velkým překvapením a výrazným gestem byl příchod slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která přímo ve volebním štábu Petra Pavla vyjádřila nově zvolenému prezidentovi podporu.

„Myslím si, že na světě nejsou dva národy, které jsou si tak blízké jako Češi a Slováci. A právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se spolu těšíme v každé velké chvíli – a volba prezidenta takovou je. Já osobně se velmi těším z toho, že v našem regionu a Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení v klidu,“ uvedla v Pavlově štábu ve Foru Karlín.

Českého komentátora Šídla překvapil příchod prezidentky Čaputové do volebního štábu Petra Pavla. Ale podle něj to svědčí o tom, že česko-slovenské vztahy jsou nadstandardní. „Myslím, že to zapadlo do atmosféry, která ve štábu Petra Pavla panovala. Do té absolutní euforie. Čeští politici často vstupují do slovenských voleb. Připomněl bych, že Miloš Zeman v letech 2014 a 2019 podporoval Roberta Fica, respektive Maroše Šefčoviče, a to přímo před volbami. Po volbách to vnímám jako milé gesto od dobrých přátel,“ uzavřel.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek